Polka w Radzie ESA

1

Otylia Trzaskalska-Stroińska została wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest to duża szansa dla polskiego sektora kosmicznego.

Otylia Trzaskalska-Stroińska od lat wspiera rozwój polskiego sektora kosmicznego – wcześniej z ramienia Ministerstwa Gospodarki zaś obecnie z Ministerstwa Rozwoju. To także dzięki działaniom Otylii Trzaskalskiej-Stroińskiej Polska dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pod koniec 2012 roku.

W marcu 2017 pojawiła się informacja, że Polka została wybrana na wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej. To stanowisko będzie współdzielone z pochodzącą z Wielkiej Brytanii Alice Bunn. Przewodniczącym Rady ESA został Francuz Jean-Yves Le Gall, obecnie pełniący funkcję dyrektora Francuskiej Agencji Kosmicznej CNES. Kadencja nowej Rady rozpoczyna się 1 lipca.

Po raz pierwszy się zdarzyło, aby przedstawiciel jednego z “młodszych” państw ESA zasiadł w Radzie agencji. Z pewnością jest to bardzo pozytywny znak dla prężnie rozwijające się polskiego sektora kosmicznego. Oznacza to również, że choć Polska stawia pierwsze kroki w ESA, a nasz kosmiczny budżet jest niewielki w porównaniu z Francją czy Niemcami, to jesteśmy uważani za ważnego partnera w agencji.

Rada ESA decyduje o kierunkach rozwoju ESA oraz europejskiego przemysłu kosmicznego. Polska jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 19 listopada 2012 roku. Krajowa składka do ESA (podstawowa oraz na programy opcjonalne) wynosi około 31,5 mln EUR. Moment przystąpienia do struktur agencji był przełomowym momentem dla polskiego sektora kosmicznego. W ciągu czterech i pół roku dziesiątki krajowych firm rozpoczęło działalność zarówno w segmentach downstream i upstream. Również większość polskich projektów realizowanych we współpracy z ESA ma już charakter przemysłowy i komercyjny. Wcześniej większość aktywności było realizowanych przede wszystkim przez instytuty badawczo-rozwojowe.

Jeden komentarz