ExoMars – kłopotliwy temat na Radę Ministerialną

4

Już za kilka dni odbędzie się Rada Ministerialna państw ESA. Jednym z gorących tematów tego ważnego spotkania będzie przyszłość łazika ExoMars.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to organizacja umożliwiające wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych. ESA od 1974 roku realizuje także szereg misji kosmicznych poza bezpośrednim otoczeniem naszej planety. W tej chwili w skład agencji wchodzą dwadzieścia dwa państwa członkowskie. Polska jest pełnoprawnym członkiem od 19 listopada 2012 roku. Po naszym kraju do ESA dołączyły jeszcze Węgry i Estonia.

Co kilka lat odbywają się spotkania przedstawicieli państw członkowskich ESA na tzw. Radach Ministerialnych. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 1-2 grudnia w Lucernie w Szwajcarii. Głównym tematem Rad Ministerialnych będzie akceptacja przyszłych budżetów ESA na poszczególne programy – od rakiet nośnych po projekty wykorzystujące dane satelitarne. W naszym poprzednim artykule przedstawiliśmy ogólne cele tegorocznej Rady Ministerialnej.

Jednym z najważniejszych dyskutowanych tematów będzie przyszłość programu ExoMars. Obecnie ESA planuje start łazika marsjańskiego w 2020 roku, po tym jak kilka miesięcy temu zadecydowano o dwuletnim opóźnieniu początku misji. Projekt wciąż zmaga się z kilkoma poważnymi problemami, które wymagają czasu, jak również i pieniędzy.

ESA ocenia, że potrzeba dodatkowych 400 milionów EUR na dokończenie technicznych prac nad ExoMars. Te fundusze muszą zostać zadeklarowane na Radzie Ministerialnej, inaczej pojawi się problem z dotrzymaniem daty startu w 2020 roku.

W tej chwili wydaje się mało prawdopodobne, żeby państwa członkowskie ESA zadecydowały o zwiększeniu swoich składek do tej agencji, by sfinansować dalsze prace nad misją. Aktualnie kilka państw europejskich, m.in. Norwegia, Niemcy i Holandia zadecydowały lub rozpatrują możliwe redukcje swoich składek do ESA. Oznacza to, że ESA będzie musiała znaleźć finansowanie na ExoMars raczej w formie oszczędności i redukcji w istniejących programach. W tym przypadku zgoda także musi zapaść na Radzie Ministerialnej.

Tym samym przyszłość programu ExoMars prawdopodobnie rozstrzygnie się na tegorocznej Radzie Ministerialnej. W tej chwili wydaje się mało prawdopodobne, by państwa członkowskie ESA zdecydowały się na anulowanie misji.

(MD, PFA)

Przekaż dalej

4 komentarze

Odpowiedz