Ekstremalnie czułe kamery – Creotech wzmacnia drugą kosmiczną nogę biznesową

1

Poza realizowaną konsekwentnie strategią, zgodnie z którą Creotech Instruments S.A. jeszcze w tej dekadzie ma stać się narodowym integratorem systemów satelitarnych, spółka z Piaseczna z sukcesem wzmacnia drugą ‘kosmiczną’ nogę biznesową związaną z monitorowaniem przestrzeni kosmicznej.

W kwietniu ruszył wart ponad 3 mln złotych projekt SST-PL, w ramach którego Creotech wyprodukuje ekstremalnie czułą kamerę CCD dla teleskopu wąskokątnego. Teleskop będzie częścią polskiego systemu obserwacji nieba na potrzeby cywilne i obronne, który ma zacząć działać w 2017 roku.

Creotech już uczestniczy w szeregu projektów związanych z monitorowaniem przestrzeni kosmicznej w tym z mapowaniem trajektorii śmieci kosmicznych i monitorowaniem obiektów naturalnych, które mogą wejść na kurs kolizyjny z Ziemią. Firma przygotowuje się także do udziału do kolejnych projektów tego typu.

Najnowszym z nich jest wart ponad 3 mln złotych i rozpoczęty w kwietniu projekt “Budowy zautomatyzowanego systemu optycznej obserwacji i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej” realizowany w ramach programu Obronność i Bezpieczeństwo Państwa, którym zarządza Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W skład konsorcjum odpowiedzialnego za jego realizacją wchodzą Instytut Technologii Wojsk Lotniczych (lider), Creotech Instruments S.A. i Wojskowa Akademia Techniczna.

Europejska geneza projektu

W 2014 roku polski rząd podjął decyzję o włączeniu się Polski w ogłoszony przez Parlament Europejski i Radę Europy program wsparcia obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych SST  (ang. Space Surveillance and Tracking). Realizacja programu ma umożliwić państwom-uczestnikom obserwację ruchu w kosmosie i unikanie kolizji między użytkowanymi sondami i satelitami, a tzw. śmieciami kosmicznymi.

Co więcej europejski program wsparcia obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych SST pozwoli na monitorowanie i kontrolowanie rozmieszczania w przestrzeni kosmicznej satelitów lub uzbrojenia, a także na śledzenie przypadków niekontrolowanego, ponownego wejścia do atmosfery statków kosmicznych lub ich części. Program ma także umożliwić prowadzenia skutecznej walki z atakami na europejską łączność satelitarną.

W lipcu 2015 toku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na wykonanie projektu na budowę zautomatyzowanego systemu optycznej obserwacji i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej o kryptonimie SST PL. System ma zapewnić Polsce zdolność do obserwacji oraz śledzenia obiektów kosmicznych, w tym zwłaszcza sztucznych satelitów Ziemi, co jest kluczowe dla obronności i bezpieczeństwa państwa.

O tym, że Polsce taki system jest potrzebny przekonany jest Mariusz Andrzejczak, wiceprezes Creotech Instruments S.A.

– Na ziemskiej orbicie robi się coraz  tłoczniej, bo kolejne państwa umieszczają tam swoje satelity i instrumenty badawcze. Wśród wysyłanych w przestrzeń systemów wiele pełni funkcje militarne i wykorzystywane są w celach wywiadowczych – mówi Mariusz Andrzejczak, wiceprezes Creotech Instruments S.A. – Jako państwo o określonych aspiracjach w obszarze polityki międzynarodowej, które ma w planach stworzenie własnego systemu satelitarnej obserwacji optoelektronicznej, musimy mieć możliwości obserwacji obiektów,  które mogą potencjalnie wejść w kolizję z naszymi satelitami. System SST pomoże także w wykrywaniu obiektów wchodzących w atmosferę w sposób niekontrolowany, takich jak bolidy lub rakiety balistyczne – dodaje Andrzejczak.

SST PL ma także umożliwić Polsce przystąpienie do unijnego konsorcjum SST i aktywne włączenie się naszego kraju w budowę europejskiego systemu SST. Dzięki temu Polska otrzyma pełny dostęp do danych zbieranych przez elementy systemu zlokalizowane w innych krajach uczestniczących w programie, a krajowe firmy będą mogły włączyć się w budowę i rozwijanie europejskiego programu.

Polski system obserwacji nieba

W ramach prowadzonego na zlecenie NCBiR projektu SST-PL powstanie system dwóch teleskopów: szerokokątnego i wąskokątnego, które umożliwią wykrycie i ocenę stanu obiektów na niskiej orbicie okołoziemskiej. W szczególności zostaną precyzyjnie określone elementy orbit obserwowanych sztucznych satelitów i stworzona ich baza danych. Dzięki precyzyjnej obserwacji możliwe będzie również określenie stanu satelitów. Cały system będzie w pełni zautomatyzowany, a Creotech Instruments dostarczy jeden z kluczowych elementów – ekstremalnie czułą kamerę CCD dla teleskopu wąskokątnego.

– Liczymy na to, że opracowywany w ramach projektu system będzie zaledwie pierwszym tego typu, a po jego testach zamówionych zostanie kilka podobnych – mówi dr Grzegorz Brona prezes spółki Creotech Instruments Jesteśmy również przekonani, że wdrożenie to będzie wdrożeniem referencyjnym, które będzie na tyle optymalne, że będzie powielane w ramach europejskiego programu Space Situation Awareness.

Dzięki realizacji projektu SST PL Polska uzyska zdolność do monitorowania przestrzeni kosmicznej i zapobiegania kolizjom między satelitami, a innymi obiektami na orbicie oraz zabezpieczenia własnych urządzeń umieszczonych na orbicie w przyszłości. SST PL pozwoli także na śledzenie działań innych państw w obszarze przestrzeni kosmicznej, także w zakresie rozmieszczania obiektów na orbicie, w tym satelitów szpiegowskich, wynoszenia i powrotu pojazdów kosmicznych oraz innych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo i obronność państwa.

Nie tylko kosmos

Kosmiczna firma z Piaseczna zorientowana jest na projekty kosmiczne, ale rozwija także inne nogi biznesowe. Oferuje technologie i aplikacje użytkowe, z których korzystają m.in. ośrodki naukowo-badawcze, operatorzy telekomunikacyjni i sieci handlowe w Polsce i na świecie. Elektronika i specjalistyczna aparatura pomiarowa wyprodukowana przez Creotech wykorzystywana jest w najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucjach badawczych świata takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.

Firma świadczy także usługi montażu kontraktowego dla wymagających klientów biznesowych, dla których jakość jest najważniejsza. Tę najwyższą jakość montowanych układów elektronicznych gwarantuje „kosmiczny” cleanroom, czyli kompleks pomieszczeń spełniających rygorystyczne standardy montażu elementów kosmicznych przeznaczonych dla satelitów i stacji kosmicznych.

 

Jeden komentarz

  1. nie możecie przestać używać taki określeń jak “noga biznesowa” lub “mapa drogowa” ??? Na prawdę nie mamy własnych polskich dobrych określeń tylko musimy używać tych kalek angielskich ?