Testy wodowania Starlinera

4

W centrum NASA w Langley wykonano testy wodowania kapsuły Starliner. Od przyszłego roku nowy amerykański statek kosmiczny będzie zabierał astronautów na orbitę.

Testy wodowania zostały przeprowadzone 9 lutego w specjalnym, głębokim na sześć metrów basenie (Hydro Impact Basin). Rozwijana przez Boeinga kapsuła Starliner, wcześniej nazywana CST-100, nie będzie według założeń lądować na oceanie. Inżynierowie chcą jednak przetestować zachowanie kapsuły w przypadku wymuszonego wodowania podczas przerwanego awarią startu rakiety.

Astronauci wybrani do lotów testowych programu Commercial Crew (z góry od lewej): Robert Behnken, Eric Boe, Douglas Hurley i Sunita Williams / Credits: NASA

Astronauci wybrani do lotów testowych programu Commercial Crew (z góry od lewej): Robert Behnken, Eric Boe, Douglas Hurley i Sunita Williams / Credits: NASA

Starliner wraz z nadmuchanymi poduszkami powietrznymi został zrzucony ze specjalnego dźwigu pod kątem symulującym opadanie do oceanu. W 2017 roku odbędzie się pierwszy testowy lot kapsuły Boeinga. Do pierwszego lotu Starlinerem (oraz drugiej kapsuły załogowej wersji Dragona, która jest rozwijana w ramach programu Commercial Crew) trenuje już czworo astronautów NASA: Robert Behnken, Eric Boe, Douglas Hurley oraz Sunita Williams. Dowódcą pierwszego załogowego lotu Starlinera będzie prawdopodobnie Chris Ferguson, były astronauta NASA, obecnie zatrudniony w Boeingu.

W kolejnych lotach kapsuły Starliner i Dragon rozpoczną regularne transporty załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną, które od 2011 roku wykonywane są przy pomocy rosyjskich statków Sojuz. Nowe kapsuły obsługiwane przez komercyjne podmioty (Boeing i SpaceX) umożliwią także zwiększenie liczby załogi ISS do siedmiu osób. Sama NASA natomiast skupi się na rozwijaniu ciężkiej rakiety SLS oraz statku Orion przeznaczonego do lotów poza niską orbitę okołoziemską.

Przekaż dalej

4 komentarze

   • Aegis Maelstrom na

    “crane” to jest po polsku po prostu żuraw.

    To, że jakiś pracownik nie zna ani języka angielskiego ani polskiego i tworzy jakieś barbaryzmy nie jest żadnym usprawiedliwieniem.