Koniec misji CRS-4 (25.10.2014)

0

O godzinie 21:39 CEST nastąpił powrót kapsuły Dragon po misji zaopatrzeniowej CRS-4.

Start bezzałogowej misji CRS-4 nastąpił 21 września. Dwa dni później kapsuła Dragon została przyłączona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Misja CRS-4 dostarczyła 2216 kg ładunku dla ekspedycji 41 i 42. Najciekawszym ładunkiem CRS-4 jest drukarka 3D firmy MadeInSpace. Po raz pierwszy takie urządzenie zostanie przetestowane na orbicie okołoziemskiej. W kapsule dotarło również dwadzieścia myszy, które będą poddane eksperymentom redukującym atrofię mięśni w nieważkości. Myszy umieszczone będą w dwóch zasobnikach. Dziesięć wróciło na Ziemię z misją CRS-4. Pozostałe wrócą w grudniu w następnym Dragonie.

Misja CRS-4 miała trwać do 21 września. Jednak z uwagi na złe warunki pogodowe w miejscu wodowania, zadecydowano o przełożeniu końca misji do 25 października. Tego dnia pogoda u wybrzeży Kalifornii była dobra i postanowiono zakończyć bezzałogową wyprawę CRS-4.


Odłączenie kapsuły Dragon od ISS – 25.10.2014 / Credits – NASA TV

Manewr zejścia z orbity kapsuła Dragon wykonała o godzinie 20:43 CEST. Wodowanie nastąpiło o 21:39 CEST. Zespół podejmujący kapsułę był niedaleko miejsca wodowania, co przyśpieszyło proces podjęcia statku.

Był to czwarty z zaplanowanych dwunastu lotów SpaceX w ramach programu Commercial Resupply Services. Kolejna wyprawa kapsuły Dragon, oznaczona CRS-5 zaplanowana jest na 9 grudnia tego roku.

(SpaceX)

Share.

Comments are closed.