Zwycięzcy konkursu ASTROBOT odwiedzają ośrodek KSC

0

Zwycięski zespół Space Team, który wygrał konkurs ASTROBOT jest już na Florydzie. Gimnazjaliści zwiedzają tam amerykańskie Centrum Kosmiczne im. J. F. Kennedy’ego znajdujące się na Przylądku Canaveral.

Finał I edycji konkursu ASTROBOT odbył się 21 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Konkurs składał się z dwóch części. W I etapie uczestnicy przysyłali eseje – projekty kosmicznej misji badawczej, opisując cele misji oraz sposób ich realizacji. Autorzy 30 najlepszych projektów zostali zaproszeni na serię warsztatów do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie podzieleni na drużyny budowali roboty,  które potem musiały samodzielnie wykonać zadania takie jak: przejazd w labiryncie czy transport piłeczek do bazy. Zadania miały przypominać realne problemy, z jakimi mierzą się inżynierowie projektujący badawcze misje kosmiczne. Wielogodzinna rywalizacja przyniosła oczekiwane efekty. Wyłoniono zwycięzców, a gimnazjaliści oprócz dobrej zabawy, wiele się nauczyli i to zarówno od siebie nawzajem jak i od prowadzących zajęcia.

Najlepiej z zadaniami poradził sobie robot zespołu Space Team. Obecnie zwycięska piątka zwiedza amerykański kosmodrom, bierze udział w warsztatach robotycznych i spotyka się ze studentami z całego świata, którzy również konstruują łaziki badawcze na trwający tam właśnie konkurs NASA Lunabotics. Gimnazjaliści kibicują jedynej polskiej drużynie z Politechniki Warszawskiej i jej robotowi Husar. Dziś tylko podglądają pracę starszych koleżanek i kolegów, a być może za parę lat wrócą do NASA z własnym projektem.

Jestem bardzo szczęśliwa, nadal trudno mi uwierzyć, że moi koledzy są w tej chwili w szkole, a ja przeżywam tak niezwykłe chwile. Centrum Kosmiczne Kennedy to fascynujące miejsce! Oglądanie z bliska rakiety kosmicznej Saturn V zrobiło na mnie ogromne wrażenie – relacjonuje Maja Woźniakowska, uczennica Gimnazjum nr 1 z Zielonej Góry.

Młodzi konstruktorzy, oprócz warsztatów robotycznych i pogłębiania wiedzy o kosmosie,  korzystają również z uroków Florydy.

Po tych wszystkich wrażeniach związanych z podbojem kosmosu, mamy też szanse na niespodziewane, wcześniejsze wakacje. Kąpiel w oceanie, gdy niedaleko surferzy próbują swoich sił, to czas kiedy spełniają się nasze najskrytsze marzenia – mówią jednomyślnie uczestnicy wyprawy.

Piątka gimnazjalistów nie zapomina jednak, dlaczego znaleźli się na Florydzie. Pobyt tutaj to najlepsza motywacja do działania i dowód na to, że warto się starać, a nie tkwić w szkolnym szeregu. Teraz tym bardziej, nie zabraknie nam chęci do pracy i rozwijania swoich pasji – podkreśla Maja.

{module [526]}

Więcej informacji na stronie konkursu: www.astrobot.pl

Mars Society Polska (www.marssociety.pl) jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w 1999 roku, oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Głównym celem jest promowanie idei eksploracji i badań kosmosu, a w szczególności Marsa. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (www.fundusz.org) to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów, pracujące od 30 lat z utalentowanymi uczniami. Uczeni z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze. Organizacja prowadzi obozy naukowe, warsztaty, indywidualne staże badawcze, spotkania, koncerty i wystawy dla zdolnej młodzieży z całej Polski. Od 1995 roku jest także krajowym organizatorem prestiżowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).

Od 1995 roku, kiedy to Polska po raz pierwszy wzięła udział w EUCYS, międzynarodowe jury nagrodziło 28 projektów z naszego kraju (łącznie 34 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 17 dodatkowych. Pod względem osiągnięć wyprzedzają nas jedynie Niemcy i Brytyjczycy.

Za przekazanie informacji dziękujemy pani Katarzynie Banaś z Planet PR.

{module [346]}

Zespół Space Team w KSC na Florydzie / Credits - PlanetPR

Comments are closed.