Amatorzy odkryli księżyc planetoidy 911 Agamemnon

0

Dwóch miłośników astronomii niezależnie odkryło księżyc planetoidy 911 Agamemnon. Do odkrycia doszło 19 stycznia 2012 roku podczas zjawiska zwanego zjawiskiem zakryciowym.

Pierwszy księżyc planetoidy został odkryty w sierpniu 1993 roku, gdy misja Galileo, wówczas zmierzająca ku Jowiszowi, przeleciała niedaleko planetoidy 243 Ida. Wykryty księżyc, który otrzymał nazwę Daktyl, ma wielkość około 1,4 km. Od tego czasu udało się odkryć ponad 200 księżyców planetoid. W tej chwili szacuje się, że około 2% planetoid z pasa głównego planetoid (znajdującego się pomiędzy Marsem a Jowiszem) posiada księżyce. Ten udział procentowy rośnie w przypadku obiektów krążących dalej od Słońca – wśród populacji trans-Neptunian objects (TNO), krążących dalej od Neptuna, księżyce mogą krążyć wokół 11% mniejszych i aż 75% większych obiektów.

Okazuje się, że detekcja księżyców planetoid jest także w zasięgu możliwości astronomów-amatorów. Jest to możliwe w ściśle określonych i dość rzadkich sytuacjach, gdy planetoida przechodzi przed gwiazdą tła dla ziemskiego obserwatora. Te zjawiska nazywają się zakryciami i dla obserwatora z Ziemi zwykle wyglądają jako kilku lub kilkunasto-sekundowe “przygaszenie” gwiazdy, którą właśnie przykrywa przesuwający się obiekt. Takie zakrycia przebiegają w wąskim pasie, którego szerokość jest często nie do końca znana z uwagi na nieznane dokładne wymiary planetoidy. Jednakże, wspólne obserwacje kilkunastu obserwatorów, ustawionych wzdłuż pasa zaćmienia planetoidy może pozwolić na doprecyzowanie wielkości planetoidy oraz potencjalnego kształtu.

Ponadto, przed i po głównym zakryciem, jest możliwe wtórne zakrycie, pochodzące właśnie od księżyca planetoidy. Ponieważ księżyc planetoidy najczęściej jest znacznie mniejszy od głównej planetoidy, zjawisko zakrycia powinno być także znacznie krótsze. Tak też wyglądała obserwacja zakrycia z 19 stycznia 2012 roku, kiedy to planetoida 911 Agamemnon zakryła gwiazdę HIP 41337. Poniższe nagranie zostało wykonane przez astronoma-amatora Stevena Conard’a, który jest jednym z dwóch odkrywców księżyca tej planetoidy. Około 10 sekund po głównym zakryciu nastąpiło krótkie zakrycie wtórne, wywołane przez księżyc planetoidy.

{youtube}kMEEvdoRIS0{/youtube}
Zjawisko zakrycia – planetoida 911 Agamemnon, 19 stycznia 2012 / Credits – Steven Conard,

W tej chwili informacje o księżycu planetoidy 911 Agamemnon są dość skąpe. Szacowana wielkość tego księżyca to zakres od 3 do 36 kilometrów. Dystans od planetoidy 911 Agamemnon w momencie rejestracji zjawiska wynosił około 278 km.

(Astropolis)

Comments are closed.