PROXIMA 3/2011 już dostępna

0

Ukazał się trzeci w tym roku numer biuletynu obserwatorów gwiazd zmiennych Proxima. Numerem tym zamykamy pierwszy rok wydawniczy naszego czasopisma.

Niemal dokładnie rok temu (20 lipca 2010 r.) zaistnieliśmy bowiem w Internecie. A oto kilka słów na temat co tym razem przygotowaliśmy dla naszych czytelników.
W dziale „News” Marian Legutko przedstawia kolejne nowinki ze świata zmiennych. Tym razem o być może przyszłej supernowej w Kompasie, a także o nowoodkrytych zmiennych w gwiazdozbiorze Pegaza.

W „Kalendarium” Bogdan Kubiak jak w każdym dotychczasowym wydaniu zachęca do obserwacji jasnych miryd. Dziś prezentujemy mirydy, które powinny osiągnąć maksima swoich jasności w III kwartale bieżącego roku.

W „Gwiezdnych kataklizmach” publikujemy krótkie podsumowanie o nowych i supernowych II kwartału 2011 r. Nieco szerzej omówiona została supernowa odkryta  niedawno w znanej dobrze wszystkim galaktyce M51. To jej zdjęcie autorstwa Piotra Szynkarczyka zdobi okładkę niniejszego numeru Proximy.

W „Poradniku obserwatora”, kontynuując materiał o zmiennych możliwych do obserwacji gołym okiem, kilka istotnych informacji o gwiazdach Gamma Cas, Delta Cep i Eta Aql. Tomasz Krzyt natomiast prezentuje oparty częściowo na własnych obserwacjach materiał na temat minimów gwiazd typu R Coronae Borealis.

A w cyklu „Nasze obserwacje” Stanisław Świerczyński przygotował materiał na temat hitu roku 2002, którym była niezmiernie ciekawa i tajemnicza gwiazda V838 Mon.

Na koniec jak zwykle dział „Aktywność słoneczna”. W tym numerze prezentujemy relację z Ogólnopolskiego Zlotu Obserwatorów Słońca w Żarkach Letnisku oraz podsumowanie aktywności słonecznej w II kwartale br. oparte o badania członków Towarzystwa Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskiego w Żychlinie.

Przypominam, że biuletyn PROXIMA wydawany jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF.

Dostępny jest pod adresem: http://www.astronomica.pl/proxima5.pdf (plik .pdf).

Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html

Serdecznie dziękujemy Panu Marianowi Legutko za przesłany tekst.

Share.

Comments are closed.